Crkva i kapela sv. Ivana Krstitelja Buševec

Tekst i foto: www.locator-tzzz.com

Kapela sv. Ivana Krstitelja

Prva, drvena crkva sagrađena je 1668. godine, a 1768. godine sagrađena je nova lađa. Stara crkva je postala svetište novoj. Sve je izvedeno na tradicijski način. Iznad glavnog pročelja je mali drveni zvonik pokriven šindrom. Zidovi crkve izvedeni su od hrastovih platica, na nemški vez, a unutrašnje plohe obložene su oplatom od jelovih dasaka. Unutrašnjost je oslikana, a posebno je vrijedno pučko barokno slikarstvo 17. stoljeća na drvenoj oplati svetišta. Bočni oltari sv. Roka i sv. Josipa kvalitetna su ostvarenja nepoznate domaće radionice s početka 18. stoljeća na kojima su, na žalost, originalne skulpture titulara zamijenjene tirolskim radovima s početka 20. stoljeća. Zanimljivo, od svega skulpturalnog bogatstva i vrijednosti u crkvi, nepoznati lopov ukrao je samo, ne baš toliko vrijednu, tirolsku skulpturu sv. Josipa. Dobar rad je i barokna rezbarena polikromirana propovjedaonica. Zanimljive su oslikane uklade, djelo pučkog naivnog slikarstva 18. stoljeća.
Uz crkvu sv. Barbare u Velikoj Mlaki, ova u Buševcu je najvrjednija drvena sakralna građevina. Bila je uzorak za niz drvenih kapela u Turopolju i Pokuplju.

Crkva sv. Ivana Krstitelja

Temeljni kamen za izgradnju nove crkve sv. Ivana Krstitelja u Buševcu, blagoslovio je 1996. godine zagrebački nadbiskup i metropolit Franjo Kuharić. A nedjelja, 22. listopada 2000. godine, povijesna  je za Župu Pohoda Blažene Djevice Marije, a posebno za žitelje mjesta Buševca. Te sunčane nedjelje blagoslovljena je u Buševcu nova crkva sv. Ivana Krstitelja, u ozračju topline i zajedništva koje se moglo vidjeti na licima okupljenih vjernika. Pomoćnog biskupa zagrebačkog, msgr.  Josipa Mrzljaka, koji je vodio misno slavlje, pozdravio je organizator izgradnje župnik Đuro Sabolek. 

Foto galerija: Mladen Štuban