Blagdan obraćenja svetog Pavla slavi se kao spomen na trenutak kada se sveti Pavao odvratio od progona kršćana i posvetio promicanju kršćanstva. Sveti Pavao, po obrezivanju nazvan Savao, bio je Židov iz Benjaminova plemena, rođen u Tarzu, glavnom gradu Cilicije. Bio je rimski građanin. Odgojen kao strog Židov, kasnije je postao žestoki progonitelj kršćana. Dok je bio na putu za Damask kako bi izvršio nova uhićenja kršćana, iznenada se obratio čudesnim ukazanjem našega Gospodina. Od žestokog progonitelja postao je veliki Apostol naroda. Poduzeo je tri misionarska putovanja koja su ga odvela u velika središta Male Azije i južne Europe, gdje je obratio mnoge. Četrnaest njegovih poslanica nalazi se u Novom zavjetu. Odrubljena mu je glava u Rimu oko 66. godine, a njegove se relikvije čuvaju u bazilici svetog Pavla izvan zidina u blizini Ostijske ceste.
Život svetog Pavla
Sveti Pavao rođen je u Tarzu, u Ciliciji, od židovskih roditelja koji su potjecali iz Benjaminova plemena. Od rođenja je bio rimski građanin. Budući da je bio „mladić“ prilikom kamenovanja svetog Stjepana i „starac“ kad je pisao Filemonu, oko 63. godine, vjerojatno je rođen početkom kršćanske ere.
Kako bi dovršio svoje školovanje, sveti Pavao je poslan u Jeruzalem, gdje je „sjedio do nogu učenog Gamaliela“ i bio odgojen u strogom obdržavanju pradjedovskog Zakona. Ovdje je stekao dobro znanje o egzegezi te se izvještio u raspravama. Kao uvjereni i revni farizej, vratio se u Tarz prije nego što je Kristov javni život započeo u Palestini.
Njegovo duboko uvjerenje razvilo je njegov žar u vjerski fanatizam protiv novorođene Crkve. Sudjelovao je u kamenovanju prvomučenika svetog Stjepana te u žestokom progonu kršćana koji je uslijedio.
Nakon što mu je veliki svećenik povjerio formalnu misiju, otišao je u Damask kako bi uhvatio tamošnje kršćane i priveo ih svezane u Jeruzalem. Dok se približavao Damasku, oko podneva, iznenada ga je obasjala svjetlost s neba. Ukazao mu se Isus sa svojim proslavljenim tijelom i obratio mu se, odvrativši ga od njegove dotadašnje karijere.
U duši svetog Pavla dogodila se trenutna preobrazba. Iznenada se obratio na kršćansku vjeru. Krstio se, promijenio ime iz Savao u Pavao i počeo putovati te propovijedati vjeru. Umro je kao apostol u Rimu oko 65. godine.
Blagdan i značenje obraćenja svetog Pavla
Prvobitno današnji blagdan nije bio spomen na apostolovo obraćenje, nego prije prijenos njegovih relikvija, i bio je kronološki povezan s blagdanom Stolice svetog Petra u Rimu, koji se prije slavio 18. siječnja. Međutim, postupno je izvorna svrha zaboravljena, a blagdan, umjesto da slavi apostolove relikvije, postao je spomen na njegovo obraćenje.
Blagdanskom liturgijom Crkva obilježava Pavlovo obraćenje zbog njegove iznimne važnosti za kršćanstvo. Bila je to iznenadna pojava, ne zbog apostolove potrage, nego u potpunosti zahvaljujući božanskoj intervenciji. Sveti Pavao to često spominje u svojim poslanicama, uvijek s najdubljim ganućem i zahvalnošću. Djela apostolska donose detaljan izvještaj o događaju, čak tri puta: (9,1-22; 22:3-21; 26:9-18).
Pavlovo obraćenje bilo je najodlučniji trenutak u razvoju Božjeg kraljevstva na zemlji. Zahvaljujući njegovom neumornom duhu, Crkva se oslobodila okova judaizma i proširila na pogane. Pavao je donio Kristovu vjeru u Europu i Rim. Po njemu je Crkva postala ono što po svojoj naravi jest – sveopća, katolička. Stoga smo i mi njemu dužni. S osjećajima najdublje zahvalnosti slavimo taj nezaboravni događaj kada je milost odnijela čistu pobjedu nad ljudskom naravi i voljom.
Obraćenje svetog Pavla uvijek je bilo poticaj za vlastito promišljanje. Naše prvo obraćenje dogodilo se u krštenju, kada je Krist došao nastaniti se u nama. Istina je da tada nismo bili svjesni primljenog dara – što je s nekih stajališta žalosno. U ranoj Crkvi krštenje odraslih bilo je uobičajeno i ostavljalo je snažan dojam. Tadašnji primatelji doživljavali su pravi „conversio“ – potpuni preokret života.
Većina nas je krštena kao dojenčad. Stoga uz naše prvo obraćenje moramo proći i drugo. Ako smo mlaki prema vjeri ili kršćani samo iz navike, tada se moramo ponovno obratiti – na svjestan, predan i revni kršćanski život.
Simboli i zaštitništvo svetog Pavla
Sveti Pavao štiti od tuče, zmijskih ugriza, otrovnica, kao i Katoličku akciju, novinare, izdavače, misionare i mnoge druge. Često je prikazan kao stariji čovjek s mačem i knjigom, simbolima riječi Božje i mučeništva.
Kip sv. Pavla u kapeli sv. Petra i Pavla u Rakitovcu