Objavila Verica Josić – 4. veljače 2025.
Homilja župnika vlč. Siniše Hegedušića na dan svetog Blaža u našoj župnoj crkvi:
– Draga braćo i sestre!
Jučer smo slavili blagdan Svijećnice i Dan posvećenog života, a danas slavimo blagdan sv. Blaža – Vlaha, biskupa i mučenika. Radi se o istoj osobi, ali je ime došlo iz različitih jezika u različite krajeve Hrvatske. Blaž dolazi od latinske inačice imena Blasius (koji znači tepav, mucav), a Vlaho od grčke inačice imena Vlasios.
Sv. Blaž živio je za vladavine cara Dioklecijana (284.-305. god.) u vrijeme najvećih progona kršćana. Bio je biskup u gradu Sebasteji u Maloj Aziji.
Današnji svetac bio je jedan od brojnih mučenika prvih stoljeća kršćanstva. Potjecao je iz grada Sebaste u Armeniji, a već od ranog djetinjstva i mladosti opredijelio se za Krista, napustivši radosti i užitke ovoga svijeta. Bio je za ono doba veoma obrazovan čovjek i vršio je službu liječnika, radosno pomažući siromasima. Pomagao im je ne samo kao liječnik, već je još više kao kršćanin u njima gledao i susretao samoga Krista. Svojim držanjem i dobročinstvima postao je u gradu veoma popularna i draga osoba.
A kako je tada Božji narod birao biskupa, po biskupovoj smrti na njegovo mjesto izabrali su Blaža. Kao pastir odlikovao se izvanrednim vrlinama, dubokim znanjem i darom čudesa. Kao kršćanin, trudio se da ne liječi samo njihovo tijelo, već još više njihov duh. Bio je veliki prijatelj siromaha i bolesnika. Pomagao im je ne samo kao liječnik, već još više kao kršćanin koji je u njima gledao i susretao samoga Krista.
Legenda govori:
Jednom je zgodom došla mu je žalosna majka noseći u naručju svoga sina kojemu je zastala riblja kost u grlu. Posvuda je tražila lijeka i pomoći, ali joj nije bila pružena. Kada je došla sv. Blažu, on je položio ruke na dijete, podigao oči prema nebu, znamenovao svetim križem grlo djeteta, pozvao Svemogućeg Boga i stao ga moliti da izlomi i istisne djetetu kost iz grla te povrati mu zdravlje.
Zato je sv. Blaž zaštitnik grla, te se na njegov blagdan, 3. veljače, po svim crkvama vrši obred grličanja. Svećenik s dvjema svijećama pristupa vjerniku i moli: “Po zagovoru sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog od bolesti grla i od svakoga drugoga zla!”
Sveti Blaž je bio liječnik, ali ono što je činio, živio je u povezanosti s Bogom i Kristom. I zato mu spomen ne blijedi, niti se zaboravlja ono njegovo dobro djelo što ga je učinio.
Uvijek će biti ljudi, kao što smo i mi danas, koji ćemo se ne samo spominjati, nego zapravo slaviti Boga što nam uvijek pruža takve ljude koji su spremni u svome svakidašnjem životu i radu svjedočiti za njega.
Premda je Milanskim ediktom 313. godine car Konstantin dao slobodu kršćanima, koje su do tada rimski carevi nemilice progonili, na Istoku je car Licinije započeo 317. godine opet jedan strašan progon kršćana. Prvi su bili na udaru pastiri, te je i biskup Blaž uskoro bio uhićen i prisiljavan na otpad od vjere u Krista. Kako je on to odbio, mučili su ga, ne bi li ga zastrašili da promijeni svoj stav. Sv. Blaž je ostao hrabar te je ustrajao do kraja. Krvnik mu je odrubio glavu. Bilo je to 317. godine. To su kratki podaci iz životopisa sv. Blaža, čija je glava kao relikvija 972. godine došla u Dubrovnik, čiji je on otada postao zaštitnik i moćni zagovornik. Tako ga grad Dubrovnik časti kao svog zaštitnika i već 1000 godina stoji pod njegovom zaštitom. Dubrovčani svake godine najsvečanije slave svoga zaštitnika, a u procesiji biskup nosi svečevu glavu.
Sv. Blaž nam je i danas primjer kako vjernik ne smije pokleknuti ni pred kakvom prijetnjom, nego treba hrabro sačuvati svoju vjeru u Krista i ostati mu vjeran do smrti.
Koliko danas ima ljudi koji se poradi karijere, materijalnih dobara i posla, zastide svoje vjere i pridružuju se nevjernicima! „Doista, tko se zastidi mene i mojih riječi, toga će se i Sin Čovječji stidjeti kada dođe u slavi svojoj i Očevoj i svetih anđela.“
Sv. Blaž je ustrajao u svojoj vjeri prema Kristu i zbog toga je podnio okrutno mučenje i smrt. Vjerovao je Isusovim riječima: “Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga: a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.”
“Sveti Blažu, zaštitniče kod svih bolesti vrata i grla, moli za nas!”
Foto galerija: Verica Josić